News and Tribune

March 19, 2014

COLLEGE BASKETBALL: Maschmeyer, Hawks ready for UConn


greg.mengelt@newsandtribune.com

BUFFALO — There may not be any teams from Indiana in the upcoming NCAA men’s basketball tournament, but there are plenty of Hoosier players taking part in the annual event.

That includes Jeffersonville graduate Evan Maschmeyer, whose Saint Joseph’s team is a No. 10 seed and will face seventh-seeded Connecticut in Thursday’s second-round matchup. The tipoff is scheduled for 6:55 p.m. from Buffalo. The game will be telecast on TBS.

With a win, the Hawks would face either Villanova (29-4) or Milwaukee (21-13) on Saturday for a spot in the Sweet 16.

After two underachieving and disappointing seasons in Philadelphia, the Hawks overcame a slow start to the 2013-14 season to finish 24-9. Last weekend, Saint Joe’s knocked off Dayton 70-67, St. Bonaventure 67-48 and VCU 65-61 to win the Atlantic 10 Tournament championship and earn a berth in one of the country’s biggest events.

“That was a pretty incredible experience,” said Maschmeyer, who played one minute and went 0 for 1 in the Hawks’ tournament run. “Last year we were picked to win the conference and had a disappointing year. This year we were picked in the middle of the pack, so to come out and string [tournament wins] together was pretty special. We felt like we were the best team [in the A-10]. To come out and show it was a big deal.”

Connecticut has been hot itself. Behind point guard Shabazz Napier, the Huskies have won nine of their last 12 games and made the American Conference final before falling 71-61 to Louisville.

“They have a great point guard in Napier,” Maschmeyer said. “He’s an All-American candidate. He does it all. That’s obviously going to be a difficult matchup.”

Maschmeyer, who has 25 points and eight assists in his junior season, said the Hawks can’t wait to get on the floor Thursday.

“You have to put the A-10 championship behind you,” he said. “It’s not over yet. We have a chance to win some more games here.”

A true Hoosier at heart, Maschmeyer said he was surprised when he learned no teams from Indiana would be in the field with Saint Joe’s.

“To be honest, it’s disappointing,” he said. “Whenever anyone asks where I’m from and I say Indiana, they say, ‘Oh, basketball country.’ To have no team from Indiana, it’s like, what’s going on? Hopefully starting next year things will get back to normal.”



FIRST ROUND

At UD Arena

Dayton, Ohio

Tuesday, March 18

    Albany (N.Y.) 71, Mount St. Mary’s 64

    N.C. State (21-13) vs. Xavier (21-12), 30 minutes following

Wednesday, March 19

    Cal Poly (13-19) vs. Texas Southern (19-14), 6:40 p.m.

    Iowa (20-12) vs. Tennessee (21-12), 30 minutes following



EAST REGIONAL

Second Round

Thursday, March 20

At Buffalo, N.Y.

    UConn (26-8) vs. Saint Joseph’s (24-9), 6:55 p.m.

    Villanova (28-4) vs. Milwaukee (21-13), 30 minutes following

At Spokane, Wash.

    Cincinnati (27-6) vs. Harvard (26-4), 2:10 p.m.

Michigan State (26-8) vs. Delaware (25-9), 30 minutes following

Friday, March 21

At Raleigh, N.C.

    Memphis (23-9) vs. George Washington (24-8), 6:55 p.m.

    Virginia (28-6) vs. Coastal Carolina (21-12), 30 minutes following

At San Antonio

    North Carolina (23-9) vs. Providence (23-11), 7:20 p.m.

    Iowa State (26-7) vs. North Carolina Central (28-5), 30 minutes following

Third Round

Saturday, March 22

At Buffalo, N.Y.

    Villanova-Milwaukee winner vs. UConn-Saint Joseph’s winner

At Spokane, Wash.

    Michigan State-Delaware winner vs. Cincinnati-Harvard winner

Sunday, March 23

At Raleigh, N.C.

    Virginia-Coastal Carolina winner vs. Memphis-George Washington winner

At San Antonio

    Iowa State-North Carolina Central winner vs. North Carolina-Providence winner

Regional Semifinals

At New York

Friday, March 28

    Villanova-Milwaukee—UConn-Saint Joseph’s winner vs. Iowa State-North Carolina Central—North Carolina-Providence winner

    Michigan State-Delaware—Cincinnati-Harvard winner vs. Virginia-Coastal Carolina—Memphis-George Washington winner

Regional Championship

Sunday, March 30

    Semifinal winners



SOUTH REGIONAL

Second Round

Thursday, March 20

At Buffalo, N.Y.

    Ohio State (25-9) vs. Dayton (23-10), 12:15 p.m.

    Syracuse (27-5) vs. Western Michigan (23-9), 30 minutes following

At Orlando, Fla.

    Colorado (23-11) vs. Pittsburgh (25-9), 1:40 p.m.

    Florida (32-2) vs. Albany (N.Y.) (19-14), 30 minutes following

Friday, March 21

At St. Louis

    New Mexico (27-6) vs. Stanford (21-12), 1:40 p.m.

    Kansas (24-9) vs. Eastern Kentucky (24-9), 30 minutes following

At San Diego

    VCU (26-8) vs. Stephen F. Austin (31-2), 7:27 p.m.

    UCLA (26-8) vs. Tulsa (21-12), 30 minutes following Third Round

Saturday, March 22

At Buffalo, N.Y.

    Syracuse-Western Michigan winner vs. Ohio State-Dayton winner

At Orlando, Fla.

    Florida-Albany (NY) winner vs. Colorado-Pittsburgh winner

Sunday, March 23

At St. Louis

    Kansas-Eastern Kentucky winner vs. New Mexico-Stanford winner

At San Diego

    UCLA-Tulsa winner vs. VCU-Stephen F. Austin winner

Regional Semifinals

At Memphis, Tenn.

Thursday, March 27

    Syracuse-Western Michigan—Ohio State-Dayton winner vs. Kansas-Eastern Kentucky—New Mexico-Stanford winner

    Florida-Albany (NY)—Colorado-Pittsburgh winner vs. UCLA-Tulsa—VCU-Stephen F. Austin winner

Regional Championship

Saturday, March 29

    Semifinal winners



MIDWEST REGIONAL

Second Round

Thursday, March 20

At Orlando, Fla.

    Saint Louis (26-6) vs. N.C. State-Xavier winner, 7:20 p.m

    Louisville (29-5) vs. Manhattan (25-7), 30 minutes following

At Milwaukee

    Michigan (25-8) vs. Wofford (20-12), 7:10 p.m.

    Texas (23-10) vs. Arizona State (21-11), 30 minutes following

Friday, March 21

At Raleigh, N.C.

    Duke (26-8) vs. Mercer (26-8), 12:15 p.m.

    UMass (24-8) vs. Iowa-Tennessee winner, 30 minutes following

At St. Louis

    Wichita State (34-0) vs. Cal Poly-Texas Southern winner, 7:10 p.m.

    Kentucky (24-10) vs. Kansas State (20-12), 30 minutes following

Third Round

Saturday, March 22

At Orlando, Fla.

    Louisville-Manhattan winner vs. Saint Louis-N.C. State-Xavier winner

At Milwaukee

    Michigan-Wofford winner vs. Texas-Arizona State winner

Sunday, March 23

At Raleigh, N.C.

    Duke-Mercer winner vs. UMass—Iowa-Tennessee winner

At St. Louis

    Wichita State—Cal Poly-Texas Southern winner vs. Kentucky-Kansas State winner

Regional Semifinals

At Indianapolis

Friday, March 28

    Wichita State—Cal Poly-Texas Southern—Kentucky-Kansas State winner vs. Louisville-Manhattan—Saint Louis-N.C. State-Xavier winner

    Michigan-Wofford—Texas-Arizona State winner vs. Duke-Mercer—UMass—Iowa-Tennessee winner

Regional Championship

Sunday, March 30

    Semifinal winners



WEST REGIONAL

Second Round

Thursday, March 20

At Milwaukee

    Wisconsin (26-7) vs. American (20-12), 12:40 p.m.

    Oregon (23-9) vs. BYU (23-11), 30 minutes following

At Spokane, Wash.

    Oklahoma (23-9) vs. North Dakota State (25-6), 7:27 p.m.

    San Diego State (29-4) vs. New Mexico State (26-9), 30 minutes following Friday, March 21

At San Antonio

    Baylor (24-11) vs. Nebraska (19-12), 12:40 p.m.

    Creighton (26-7) vs. Louisiana-Lafayette (23-11), 30 minutes following

At San Diego

    Arizona (30-4) vs. Weber State (19-11), 2:10 p.m.

    Gonzaga (28-6) vs. Oklahoma State (21-12), 30 minutes following

Third Round

Saturday, March 22

At Milwaukee

    Wisconsin-American winner vs. Oregon-BYU winner

At Spokane, Wash.

    San Diego State-New Mexico State winner vs. Oklahoma-North Dakota State winner

Sunday, March 23

At San Antonio

    Creighton-Louisiana-Lafayette winner vs. Baylor-Nebraska winner

At San Diego

    Arizona-Weber State winner vs. Gonzaga-Oklahoma State winner

Regional Semifinals

At Anaheim, Calif.

Thursday, March 27

    Wisconsin-American—Oregon-BYU winner vs. Creighton-Louisiana-Lafayette—Baylor-Nebraska winner

    San Diego State-New Mexico State—Oklahoma-North Dakota State winner vs. Arizona-Weber State—Gonzaga-Oklahoma State winner

Regional Championship

Saturday, March 29

    Semifinal winners



FINAL FOUR

At Arlington, Texas

National Semifinals

Saturday, April 5

    East champion vs. South champion

    Midwest champion vs. West champion

National Championship

Monday, April 7

    Semifinal winners