News and Tribune

Floyd County Sports

May 9, 2013

H.S. SOFTBALL: Highlanders open up 4A sectional with Seymour

Pioneers, Hornets to square off in 2A sectional

(Continued)

> SOUTHERN INDIANA — CLASS 2A EASTERN SECTIONAL

Clark County foes Providence (16-8) and Henryville (11-10) will face each other in the sectional opener at 5 p.m. on May 20. The defending sectional champion Pioneers got a game-winning RBI single by Meredith Endris in the bottom of the seventh inning in their 4-3 victory over the Hornets on April 25.

Clarksville (8-12) will take on Paoli in the second opening-round game at about 6:30 p.m. on May 20. The opening-round winners will square off in the first semi at 5 p.m. on May 21.

The second semifinal will pit the host Musketeers against Crawford County at about 6:30 p.m. on May 21. The title game is scheduled for 5:30 p.m. on May 23.

CLASS A LANESVILLE SECTIONAL

Defending sectional champion New Washington (11-8) will play Borden in the opener of the four-team sectional at 5 p.m. on May 20. The Mustangs and the Braves will square off six days prior to their sectional matchup on Tuesday, May 14 at New Washington.

The host Eagles (10-10) will take on Harrison County rival South Central in the second semifinal at about 6:30 p.m. on May 20. The championship game will be played at 5 p.m. on May 21.

In last year’s sectional final, Ashley Johnson scored from third base on a throwing error in the bottom of the ninth to give New Washington a 1-0 victory over Lanesville.

SOFTBALL SECTIONAL PAIRINGS

CLASS 4A JEFFERSONVILLE SECTIONAL

FIRST ROUND

MONDAY, MAY 20

    Seymour vs. Floyd Central, 6 p.m.

    Bedford North Lawrence vs. Jeffersonville, 7:30 p.m.

SEMIFINALS

TUESDAY, MAY 21

    Seymour or Floyd Central vs. Bedford North Lawrence or Jeffersonville, 6 p.m.

    Jennings County vs. New Albany, 7:30 p.m.

CHAMPIONSHIP

THURSDAY, MAY 23

    Semifinal winners, 6 p.m.

CLASS 3A SALEM SECTIONAL

FIRST ROUND

MONDAY, MAY 20

    Salem vs. Scottsburg, 5:30 p.m.

TUESDAY, MAY 21

    Corydon Central vs. Silver Creek, 5:30 p.m.

    Brownstown Central vs. North Harrison, 7 p.m.

SEMIFINALS

WEDNESDAY, MAY 22

    Charlestown vs. Salem or Scottsburg, 5:30 p.m.

    Corydon or Silver Creek vs. Brownstown or North Harrison, 7 p.m.

CHAMPIONSHIP

THURSDAY, MAY 23

    Semifinal winners, 6 p.m.

CLASS 2A EASTERN SECTIONAL

FIRST ROUND

MONDAY, MAY 20

    Providence vs. Henryville, 5 p.m.

    Paoli vs. Clarksville, 6:30 p.m.

SEMIFINALS

TUESDAY, MAY 21

    Providence or Henyville vs. Paoli or Clarksville, 5 p.m.

    Eastern vs. Crawford County, 6:30 p.m.

CHAMPIONSHIP

THURSDAY, MAY 23

    Semifinal winners, 5:30 p.m.

CLASS A LANESVILLE SECTIONAL

SEMIFINALS

MONDAY, MAY 20

    Borden vs. New Washington, 5 p.m.    

    Lanesville vs. South Central, 6:30 p.m.

CHAMPIONSHIP

TUESDAY, MAY 21

    Semifinal winners, 5 p.m.

Text Only | Photo Reprints
Floyd County Sports
LOCAL MAGAZINES
Twitter Updates
Follow us on twitter