News and Tribune

Floyd County Sports

May 15, 2013

CORYDON GIRLS' TRACK SECTIONAL: Floyd cruise to Corydon Sectional championship

NA’s Bethel, Providence’s Mattingly win individual titles

(Continued)

CORYDON — CORYDON CENTRAL SECTIONAL

    Team scores: Floyd Central 172.83, New Albany 101, Providence 78.5, Corydon Central 77.83, North Harrison 59, Crawford County 53.5, Borden 40 1/3, Lanesville 17, South Central 12, Christian Academy 10.

    3,200 relay: 1. Floyd Central (Kassidy Manning, Alyssa Moore, Madison Barney, Jamie Bierman) 10:18, 2. New Albany 10:56, 3. Borden 11:05, 4. North Harrison 11:06, 5. Providence 11:16, 6. Christian Academy 11:33.

     High jump: 1. Shawna Johnson (Cr) 5-0, 2. Schyler Cerquiera (F) 5-0, 3. Claire Hirsch (NA) 4-10, 4. Casey Kelley (NH) 4-8.

    100 hurdles: 1. Sidney Capelle (CC) 16.14, 2. Olivia Lawson (CC) 16.56, 3. Maryashly Betz (P) 16.83, 4. Madison Kaiser (F) 16.86, 5. Kim Foster (F) 16.86, 6. Taylor Pace (P) 17.72.

    Pole vault: 1. Rachael Kavagazoff (F) 10-0, 2t. Abby Marguet (F) 8-0, 2t. Shelby Kirchgessner (B) 8-0, 5. Kaelin Blessinger (NA) 8-0, 7. Blake Mayfield (NA) 7-6.

    100: 1. Jayla Bethel (NA) 12.73, 2. Carmen Keehn (F) 12.84, 3. Brooklyn Matlock (Cr) 12.91, 4. Gabriell Wixon (P) 12.83, 5. Colleen Gelderman (P) 13.27, 7. Aaliyah Bell (NA) 13.45.

    1,600: 1. Ashton Bosler (NH) 5:36.53, 2. Kaforski (NA) 5:51.70, 3. Barney (F) 5:51.70, 4. Yasmeen Yennes (Cr) 5:58.97, 5. Kailey Martin (NA) 5:59.13, 6. Paige Vellinger (F) 6:09.29, 7. Erin Denis (P) 6:12.71.

     Discus: 1.  Leah Wolf (F) 122-9 1/2, 2. Carson Casey (B) 120-5 1/4, 3. Michelle Smith (Cr) 107-5, 4. Ashley Oliver (CC) 104-1, 6. Makenzie Ackerman (P) 92-5 1/2, 7. Ashley Lyninger (NA) 82-5, 8. Essence Simmons (NA) 80-9 3/4.

    400 relay: 1. New Albany (Bell, Bethel, Blake Mayfield, Reid Milam) 50.87, 2. Floyd Central (Cerquiera, McKenzie Gerringer, Keehn, Tori Kingsley) 52.30, 3. Providence (Alyson Bass, Betz, Megan Naegele, Shayla Neal) 52.36, 4. North Harrison 52.90, 7. Christian Academy 56.20, 8. Borden 1:02.93.

    400: 1. Leah Mattingly (P) 1:01.46, 2. Caryn Eisert (L) 1:03.94, 3. Ally Ragan (F) 1:03.98, 4. Leslie Beatty (B) 1:04.26, 6. Haley Schroeder (F) 1:05.94, 7. Blooklin Grantz (P) 1:06.55.

    300 hurdles: 1. Capelle (CC) 47.64, 2. Kingsley (F) 48.12, 3. Betz (P) 48.37, 4. Ucheoma Eze (NA) 48.56, 5. Foster (F) 52.33, 6. Kirchgessner (B) 52.70, 8. Pace (P) 55.43.

    800: 1. Moore (F) 2:34.18, 2. Bierman (F) 2:35.45, 3. Bailey Kaake (L) 2:37.55, 4. Kaforski (NA) 2:38.37, 5. Rachel Bowden (NA) 2:43.67, 6. Janelle Marriott (P).

    200: 1. Keehn (F) 26.95, 2. Charmaine Solis (P) 27.22, 3. Aaliyah Bell (NA) 27.30, 4. Bailey Crosier (SC) 27.82, 5. Taylor Uhl (F) 28.37, 7. Markayla Stubbins (NA) 28.79.

    3,200: 1. Bosler (NH) 12:12.52, 2. Lydia Kotowski (F) 12:24.94, 3. Bailey Knable (NA) 12:33.24, 3. Zoe Doebbler (F) 12:55.42, 5. Kaforski (NA) 13:46.95, 6. Kori Siebert (P) 13:59.82.

    1,600 relay: 1. Floyd Central (Uhl, Ragan, McKenzie Garringer, Savannah Bostock) 4:15.13, 2. Providence 4:15.77, 3. Corydon Central 4:30.61, 4. New Albany 4:39.62, 6. Borden 4:44.90.

    Long jump: 1. Kaitlin Salomon (CC) 16-5, 2. Shaylah Neal (NH) 15-1 1/2, 3. Cheyenne Vanlaningham (Cr) 15-0, 4. Courtney Palmer (NA) 14-11, 5. Jenna Gilley (P) 14-10, 6. Keehn (F) 14-8, 7. Kykyeona Williams (NA) 14-7.

    Shot put: 1. Kaiser (F) 37-5, 2. Casey (B) 33-5, 3. Smith (CC) 32-2, 4. Wolf (F) 31-5, 8. Ackerman (P) 28-4.

* Top 4 advance to Bloomington North Regional

Text Only | Photo Reprints
Floyd County Sports
LOCAL MAGAZINES
Twitter Updates
Follow us on twitter