News and Tribune

High School Sports

May 16, 2013

GIRLS' TENNIS SECTIONALS: Dragons down unbeaten Borden to advance to Creek final

Bulldogs keep sectional-title streak alive

(Continued)

> SOUTHERN INDIANA —

FLOYD CENTRAL SECTIONAL

SEMIFINALS

FLOYD CENTRAL 5, NORTH HARRISON 0


    Singles — Olivia Boesing d. Maddie Janes 6-0, 6-0; Alexis Applegate d. Allison Goldman 6-4, 6-1; Alex Jamison d. Alison Sieg 6-0, 6-0.

    Doubles — Whitney Batliner-Dana Frank d. Shenadoah Johnson-Alexus James 6-1, 6-0; Katherine Dauby-Erin Patterson d. Siera Bliss-Kaylee Nordhoff 6-1, 6-0.

    Record — Floyd Central 16-4.

SALEM 5, CRAWFORD COUNTY 0

    Singles — Nicole Sullivan d. Morgan Shea 6-0, 6-1; Rachel Carter won by injury default; Kailee Dicklocker won by injury default.

    Doubles — Autumn Gibson-Elizabeth Catlin d. Shea-Alexandria Melton 6-1, 6-0; Claire Shelby-Alexander Taylor d. Shyanne Cook-Ashton Young 7-5, 6-3.

JEFFERSONVILLE SECTIONAL

SEMIFINALS

CLARKSVILLE 3, NEW WASHINGTON 2


    Singles — Chloe Stephens (C) d. Courtney Amick 6-2, 7-5; Miranda DeKorte (C) d. Melanie Dieterlen 6-1, 6-4; Ashley Johnson (NW) d. Abigail Hurtgen 4-6, 6-4, 7-5.

    Doubles — Amanda Kemp-Christen Walker (NW) d. Bailey Duggan-Jenni Goldman 6-4, 6-4; Brooke Grizzel-Courtney Miller d. Lacy Higbie-Morgan Baird 6-2, 6-2.

JEFFERSONVILLE 4, PROVIDENCE 1

    Singles — Jacqueline Hollkamp (P) won by injury default; Macy Lancaster (J) d. Alison Primavera 6-0, 6-2; Kaitlin Wunsch (J) d. Olivia Bass 6-3, 6-3.

    Doubles — Julianna Jenks-Emily Lewis (J) d. Maryann Fitzpatrick-Brianna Jacobi 6-0, 6-0; Rachel Williams-Larissa Neville (J) d. Abbie Shelton-Katelyn Koopman 6-0, 6-0.

    Record — Jeff 13-7.

SILVER CREEK SECTIONAL

SEMIFINALS

CHARLESTOWN 3, HENRYVILLE 2


    Singles — Jordan Jeffers (H) d. Erika Broady 6-4, 6-0; Sarah Embry (C) d. Shelby Sinn 6-4, 6-1; Megan Crawford (C) d. Natalie Bobay 6-0, 6-0.

    Doubles — Bailey Masingo-Hayley Trinkle (C) d. Sarah Johnson-Alicia Lindley 6-2, 7-6(7-5); Marisa Thomasson-Kendra Turner (H) d. Suzannah Fielding-Bekah Keith 6-3, 6-7(9-7), 6-1.

SILVER CREEK 3, BORDEN 2

    Singles — Kat Hebble (SC) d. Abby Ellis 6-0, 6-1; Sarah Hurst (B) d. Grace Clayton 6-1, 6-3; Kendyl Wheatly (B) d. Gabriella Dunn 6-0, 6-0.

    Doubles — Rebekah Knittle-Jennifer Block (SC) d. Paige Kruer-Morgan Mast 6-2, 6-2; Kelsi Scott-Kaitlyn Hawkins (SC) d. Bailee Kruer-McKenzie Owens 6-1, 7-6(7-4).

    Record — Silver Creek 13-6.

NEW ALBANY SECTIONAL

CHAMPIONSHIP

NEW ALBANY 5, CHRISTIAN ACADEMY 0


    Singles — Erin Kanii d. Rachel Jones 6-1, 6-0; Marin Kanii d. Courtney Heishman 6-2, 6-0; Rachel Johnson d. Courtney Brown 6-3, 6-2.

    Doubles — Lauren Hoffer-Emily Hoffer d. Emily Mitchell-Brittany Moffett 6-1, 6-0; Anne Mattox-Racquel Burch d. Kacie Arrell-Callie Allison 3-6, 6-2, 6-2.

    Record — New Albany 14-5.

Text Only | Photo Reprints
High School Sports
LOCAL MAGAZINES
READERS' COMMENTS
Twitter Updates
Follow us on twitter
CLICK HERE TO PURCHASE PHOTOS


Buy or Browse photos from the News and Tribune