News and Tribune

High School Sports

April 22, 2014

HIGH SCHOOL ROUNDUP: Silver Creek softball rallies past Corydon

Mattingly lifts Dragons to 4-3 win

(Continued)

SELLERSBURG — SILVER CREEK 3, CLARKSVILLE 2

At Sellersburg

Singles

    No. 1 — Kat Hebble (S) d. Jennie Goldman 6-1, 6-1.

    No. 2 — Abigail Hurtgen (C) d. Grace Clayton 6-0, 6-2.

    No. 3 — Miranda Dekorte (C) d. Morgan Bobo 6-4, 6-3.

Doubles

    No. 1 — Morgan Sharp-Kelsi Scott d. Courtney Miller-Cassidy Wood 6-0, 6-1.

    No. 2 — Olivia Schettler-Tori Nolley d. Brooke Grizzle-Morgan Radlien 3-6, 6-4, 6-2.

    Records: Silver Creek 4-5.

    Next: Silver Creek at Austin, May 1st.

JEFFERSONVILLE 5, MADISON 0

at Jeffersonville

Singles

    No. 1 — Emily Lewis d. Anna Burns 6-1, 6-0.

    No. 2 — Kaitlin Wunush d. Riley Boone 6-0, 6-2.

    No. 3 — Shelby Darr d. Sara Brink 6-1, 6-1.

Doubles

    No. 1 — Rachel Williams-Libby West d. Maddie Robinson-Annie Marsh 6-2, 6-0.

    No. 2 — Haley Asplund-McKenna Woodard d. Hannah Brady-Emma Stacier 6-0, 6-1.

    Next: Jeffersonville hosts Jeff 4-team Invite, Saturday.

BOYS’ TRACK & FIELD

NEW ALBANY 76 1/2, PROVIDENCE 55, CHRISTIAN ACADEMY 21 1/2

At Providence

    3,200 relay: 1. Providence 9:28.12,, 2. New Albany, 3. Christian Academy.

    Long Jump: 1. Sturdy (C) 18-2,, 2. Hayes (P).

    110 hurdles: 1. Boone (NA) 18.79,, 2. Hurst (NA), 3. Tripole (NA).

    100: 1. Noel (P) 11.25, 2. Maddox (NA), 3. McClaine (NA).

    High jump: 1. Hickman (NA) 5-8, 2. Cook (NA), 3t. Young (C), 3t. Johnson (NA).

    Discus: 1. Corley (C) 121-5, 2. Barbor (NA), 3. Rivard (P).

    1,600: 1. Ottersbach (P) 4:49, 2. Baumgard (NA), 3. Huebett (C).

    400 relay: 1. New Albany 44.87, 2. Providence.

    Shot put: 1. Roberson (NA) 40-10, 2. N. Hayes (P), 3. Santiago (NA).

    400: 1. Boquering (NA) 57.41, 2. Fryber (C), 3. Day (NA).

    300 hurdles: 1. Oberhausen (P) 46.35, 2. Boone (NA), 3. Harrison (NA).

    800: 1. Schroering (P) 2:13.98, 2. Martinez (NA), 3. Chu (NA).

    200: 1. Farris (NA) 22.84, 2. Braun (P), 3. Mattingly (P).

    3,200: 1. Baumgard (NA) 10:48.49, 2. Mitchell (P), 3. Schroering (P).

    1,600 relay: 1. Prov. 3:54.58, 2. Christian Academy.

    Next: Providence at Eastern Relays, Friday and Saturday; Christian Academy at Borden, Monday; New Albany at Jeffersonville, Tuesday.

BORDEN 79, SOUTH CENTRAL 44, LANESVILLE 32

At Lanesville

    100: 1. Daly (L) 12.1.

    200: 1. Huda (SC) 24.5.

    400: 1. B. Huda (SC).

    800: 1. Ga. Tipker (B) 2:12.

    1,600: 1. J. Magallanes (B) 4:26.

    3,200: 1. J. Magallanes (B).

    110 HH: 1. Wright (B) 19.5.

    300 IH: 1. Clifton (L) 47.1

    400 relay: 1. Borden 49.8.

    1,600 relay: 1. Borden 3:48.

    3,200 relay: 1. Borden 9:15.

    Shot put: 1. Williams (B) 42.6.

    Discus: 1. Williams (B) 141.9.

    Long jump: 1. Ramero (SC) 18’ 10 1/2.

    High jump: 1. Clifton (L).

    Pole vault: 1. J. Rafferty (B)

    Next: Borden hosts Christian Academy and Clarksville, Monday.

    

SILVER CREEK 66, JENNINGS COUNTY 66

At Sellersburg

    100: 1. Miller (J) 12.0.

    200: 1. Haines (S) 23.2.

    400: 1. Ferguson (J) 53.6.

    800: 1. Coots (S) 2:09.5.

    1,600: 1. Coots (S) 4:43.

    3,200: 1. Lewis (J) 10:22.

    110 HH: 1. Gasper (J) 17.1.

    300 IH: 1. Gasper (J) 43.0.

    400 relay: 1. Silver Creek 45.8.

    1,600 relay: 1. Silver Creek 3:43.

    3,200 relay: 1. Silver Creek 8:51.7.

    Shot put: 1. Alsup (J) 54.1

    Discus: 1. Alsup (J) 156.10.

    Long jump: 1. Thompson (S) 19.101/4.

    High jump: 1. Grimes (J) 6.2.

    Pole vault: 1. Pifer (J) 10.6.

    Next: Silver Creek at Brown County Invitational, Saturday.

    

GIRLS TRACK & FIELD

NEW ALBANY 100, PROVIDENCE 46, CHRISTIAN ACADEMY 10

At Providence

    3,200 relay: 1. NA 10:31.76, 2. Providence.

    High jump: 1. Welsh (P) 4-10, 2. Torres (NA), 3. Heavrin (P).

    100H: 1. Pace (P) 18.1, 2. Santos (NA), 3. Hawkins (NA).

    100: 1. Welsh (P) 12.75, 2. Eze (NA), 3. Bass (P).

    Discus: 1. Lyninger (NA) 90-3, 2. Wright (C), 3. Milan (NA).

    1,600: 1. Bowden (NA) 6:06.08, 2. Nash (NA), 3. E. Bower (NA).

    400 relay: 1. New Albany 52.85, 2. Providence.

    Shot put: 1. Boyd (NA) 28-9, 2. Wright (C), 3. Lyinger (NA).

    Long jump: 1. Gilley (P) 13-2, 2. Deich (C), 3. Brooks (P).

    400: 1. McClain (NA) 1:07.5, 2. VanHove (NA), 3. Grantz (P).

    300 hurdles: 1. Santos (NA) 53.2, 2. Hawkins (NA), 3. Pace (P).

    800: 1. Bowden (NA) 2:44.91, 2. E. Bauer (NA), 3. O. Bauer (NA).

    200: 1. Anthony (NA) 26.98, 2. Eze (NA), 3. Paloma (NA).

    3,200: 1. Lods (NA) 12:43.72, 2. Martin (NA), 3. V. Covarrubias (P).

    1,600: 1. Providence 4:44, 3. New Albany.

    Next: Providence at Eastern Relays, Friday and Saturday; Christian Academy at Borden, Monday; New Albany at Jeffersonville, Tuesday.

Text Only | Photo Reprints
High School Sports
LOCAL MAGAZINES
READERS' COMMENTS
Twitter Updates
Follow us on twitter
CLICK HERE TO PURCHASE PHOTOS


Buy or Browse photos from the News and Tribune