News and Tribune

Local Sports

October 9, 2012

H.S. CROSS COUNTRY: Borden boys win first-ever sectional title at Crawford County; FC girls claim first crown since 2010

(Continued)

MARENGO —

CRAWFORD COUNTY SECTIONAL

GIRLS


    Team scores: Floyd Central 30, New Albany 58, North Harrison 99, Providence 104, Borden 146, Jeffersonville 155, Lanesville 157, Corydon Central 163.

    Individual champion: Ashton Bosler, North Harrison, 19:09.

    Floyd Central: 2. Alyssa Moore 19:50, 3. Lydia Kotowski 20:20, 4. Madison Barney 20:53, 10. Jamie Bierman 21:31, 11. Cassie Nale 21:33, 13. Haley Meyer 21:40, 14. Zoe Doebler 21:53.

    New Albany: 5. Phoebe Bauer 21:04, 7. Rose Kaforski 21:17, 8. Bailey Knable 21:21, 18. Rachel Bowden 22:27, 20. Rachel Geveden 22:42, 30. Corinn Mundy 23:26, 43. Emma Bauer 24:49.

    Providence: 6. Kori Siebert 21:08, 9. Erin Denis 21:21, 19. Samantha Stiner 22:29, 35. Janelle Mariott 24:40, 41. Virginia McCauley 24:48.

    Borden: 17. Brooklyn Agnew 22:26, 27. Shelby Kirchgessner 23:14, 28, 28. Abby Ellis 23:18, 38. Nikki Carter 24:39, 45. Aspen Kirchgessner 24:58.

    Jeffersonville: 16. Kayla Barrett 22:21, 22. Ashley Friedrich 22:49, 37. Cat Patton 24:31, 42. Heather Nichols 24:49, 49. Hamilton Dickey 25:33, 50. Taylor Hines 26:13, 53. Brooke Avery 27:00.

BOYS

    Team scores: Borden 58, North Harrison 69, Floyd Central 84, Providence 134, Lanesville 135, New Albany 152, Corydon Central 169, Jeffersonville 175, Crawford County 201, South Central 240.

    Individual champion: Jonathan Reynolds, North Harrison, 15:51.

    Borden: 5. Julien Magallanes 16:46, 7. Brian Eurton 17:03, 11. George Tipker 17:10, 17. Gavin Tipker 17:23, 18. Nathen Magallanes 17:23, 31. Brian McGee 18:27, 33. Michael Lynch 18:28.

    Floyd Central: 10, Grant Reynolds 17:10, 13. Luke Uhl 17:13, 19. Alec Heitz 17:24, 20. Mike White 17:39, 22. Kahler Davis 17:52, 26. Reese Tarr 18:05, 29. Zack Doebbler 18:15.

    Providence: 6. Murphy Sheets 16:53, 21. Lincoln Ottersbach 17:47, 24. Spencer Mitchell 17:57, 39. Alex Grove 19:04, 44. Nathan Shumate 19:16, 63. Collin Rankin 20:53, 66. Joseph Swearingen 21:05.

    New Albany: 4. Andrew Hirsch 16:41, 16. Matthew Sogge 17:21, 40. Andrew Bostock 19:06, 45. Theron Gust 19:16, 47. Randall Lynch 19:2, 49. Matthew Street 19:2, 69. Jared Clemons 23:35.

    Jeffersonville: 12. Tyrell Dowdell 17:12, 25. Oscar DeLeon 19:59, 37. Caleb Hawes 18:49, 50. Eric Harris 19:28, 51. Jasi Coureur 19:32, 56. Ian Tex 19:57, 65. Caleb Boutell 20:58.

    Clarksville: 68. Stuart Martin 23:10.

Text Only | Photo Reprints
Local Sports