News and Tribune

Sports

October 20, 2013

H.S. CROSS COUNTRY: Dragons finish second at Brown County regional

Henryville duo earns pair of top-10 finishes; Columbus North dominates both races

(Continued)

NASHVILLE —

            Overall winner: Mackenzi Caldwell (CN) 18:02.

            Top 10: 1. Caldwell, 2. Sierra Lax (CN) 18:18, 3. Rachel Brougher (CN) 19:12, 4. Mackenzie Crouch (SC) 19:24, 5. Allison Coffey (CN) 19:27, 6. Whitley Schirmer (Sw) 19:32, 7. Nina Bouthier (CN) 19:40, 8. 19:40, 9. Avrie Allen (CN) 19:50, 9. Sadie Spears (H), 10. Cia Greene (H) 20:02.

            Top 10 individual advancers: 6. Schirmer, 9. Spears, 10. Greene, 14. Ashlee Allen (M) 20:37, 15. Haley Temple (SW) 20:37, 16. Emma Russell (IC) 20:38, 19. Olivia Graebe (NW) 20:53, 21. Whitney Andrews (Ch) 21:05, 23. Elisa Gallion (BC) 21:14, 24. Savannah Rueda (SW) 21:15.

            Silver Creek: 4. Crouch, 12. Maggie Shields 20:35, 17. Brittany Sharp 20:49, 27. Jessica Backherms 21:31, 30. Miranda Coats 21:48, 43. Paris Brock 22:35, 51. Emory Lewis 22:45.

            Charlestown: 21. Andrews, 47. Alysha Flaget 22:38, 60. Mary Hoff 23:16, 73. Lauren Crowe 24:29, 85. Kaitlynn Henning 26:48, 87. Molly Sumner 35:13.

            Henryville: 9. Spears, 10. Greene,

            New Washington: 19. Graebe, 84. Courtney Morgan 26:30.

 

BOYS

            Team scores: Columbus North 15, Martinsville 99, Seymour 133, Brownstown Central 140, Columbus East 146, Jennings County 149, Madison 158, Silver Creek 158, Henryville 218, Switzerland County 220.

            Overall winner: Seth Williams (CN) 15:47.

            Top 10: 1. Williams, 2. Kaden Eaton (CN) 15:51, 3. Andy Carr (CN) 15:59, 4. Chase Ballard (CN) 16:24, 5. Michael Keller (CN) 16:29, 6. Jack Tormoehlen (Sey) 16:36, 7. Jonah Woods (JC) 16:43, 8. Nick Firsich (Mar) 16:43, 9. Ryan Franklin (BC) 16:45, 10. Aaron Tincher (Mar) 16:46.

            Top 10 individual advancers: 7. Woods, 12. Jacob Hedrick (H) 16:50, 13. Tanner Coots (SC) 17:02, 15. Kyle Lewis (JC) 17:08, 17. Talen Taylor (Sw) 17:11, 20. Alex May (Sc) 17:23, 21. David Gibson (Mad) 17:27, 22. Quenton White (Mad) 17:28, 25. Braden Burk (Sw) 17:37, 26. Brady Devine (IC) 17:42.

            Silver Creek: 13. Coots, 35. Cameron Stephens 17:54, 37. Morgan Davidson 17:57, 44. Andrew Westfall 18:14, 55. Tyler Priddy 18:38, 61. Boone Barton 18:48, 77. Matt Street 19:55.

            Henryville: 12. Hedrick, 27. Zach Knox 17:45, 71. Koleton Freitas 19:28, 73. Lucas VanMeter 19:33, 86. Cody Combs 22:33.

            Charlestown: 53. Seth Parker 18:34.

            New Washington: 68. Brandon Horton 19:21, 76. Devin Herron 19:47.                                                                

            Rock Creek: 70. Michael Murphy 19:27.

Text Only | Photo Reprints
Sports
LOCAL MAGAZINES
SPECIAL CONTENT
Twitter Updates
Follow us on twitter
NTSPY Awards Ceremony


Photos from the 2014 NTSPY Awards Ceremony held June 26, 2014

Hyperlocal Search
Premier Guide
Find a business

Walking Fingers
Maps, Menus, Store hours, Coupons, and more...
Premier Guide
AP Video
Couple Channel Grief Into Soldiers' Retreat WWI Aviation Still Alive at Aerodrome in NY Raw: Rescuers at Taiwan Explosion Scene Raw: Woman Who Faced Death Over Faith in N.H. Clinton Before 9-11: Could Have Killed Bin Laden Netanyahu Vows to Destroy Hamas Tunnels Obama Slams Republicans Over Lawsuit House Leaders Trade Blame for Inaction Malaysian PM: Stop Fighting in Ukraine Cantor Warns of Instability, Terror in Farewell Ravens' Ray Rice: 'I Made a Huge Mistake' Florida Panther Rebound Upsets Ranchers Small Plane Crash in San Diego Parking Lot Busy Franco's Not Afraid of Overexposure Fighting Blocks Access to Ukraine Crash Site Dangerous Bacteria Kills One in Florida Workers Dig for Survivors After India Landslide Texas Scientists Study Ebola Virus Smartphone Powered Paper Plane Debuts at Airshow Southern Accent Reduction Class Cancelled in TN