News and Tribune

May 9, 2013

H.S. SOFTBALL: Highlanders open up 4A sectional with Seymour

Pioneers, Hornets to square off in 2A sectional

By KEVIN HARRIS
kevin.harris@newsandtribune.com

> SOUTHERN INDIANA — The Floyd Central softball team will begin defense of its Class 4A sectional title at 6 p.m. on Monday, May 20 when it faces Seymour at Jeffersonville High School.

The Highlanders and the rest of the softball teams learned their sectional pairings on Thursday when the IHSAA conducted its blind draw for the 29th annual state tournament series at its headquarters.

Floyd Central (17-4) and Seymour will have a prelude game to its sectional matchup tonight at Floyd Central when they square off in the third-place game of the Hoosier Hills Conference Tournament.

The winner of the Highlanders-Owls first-round sectional game will play either the host Red Devils (13-7) or Bedford North Lawrence (12-12) in the first semifinal on Tuesday, May 21 at 6 p.m. Jeff and Bedford will face each other in the first round at about 7:30 p.m. on May 20.

New Albany (17-5) and Jennings County (16-5) each got first-round byes and will meet in the second semifinal on Tuesday, May 21 at about 7:30 p.m. The Panthers defeated the Bulldogs on Tuesday in the opening round of the HHC Tournament, 11-4.

The sectional championship game will be at 6 p.m. on Thursday, May 23 at Jeff.



CLASS 3A SALEM SECTIONAL

Class 3A No. 5 Charlestown (16-3) got the only first-round bye in the sectional and will likely play Class 3A No. 6 Salem, which faces Scottsburg in the opening round, in the first semifinal on Wednesday, May 22 at 5:30 p.m. The host Lions (16-3) and the Warriorettes will square off in the sectional opener at 5:30 p.m. on May 20.

The Pirates might have an opportunity to avenge Wednesday’s 3-1 home loss to Salem in the sectional semis. The setback to the Lions denied Charlestown a chance to clinch a share of the Mid-Southern Conference championship.

Silver Creek will open sectional play at 5:30 p.m. on May 21 in a first-round contest versus Corydon Central. The second first-round game that day will pit Brownstown Central against North Harrison at about 7 p.m. The winners of both May 21 games will square off in the second semifinal at approximately 7 p.m. on May 22. The championship will take place at 6 p.m. on May 23.



CLASS 2A EASTERN SECTIONAL

Clark County foes Providence (16-8) and Henryville (11-10) will face each other in the sectional opener at 5 p.m. on May 20. The defending sectional champion Pioneers got a game-winning RBI single by Meredith Endris in the bottom of the seventh inning in their 4-3 victory over the Hornets on April 25.

Clarksville (8-12) will take on Paoli in the second opening-round game at about 6:30 p.m. on May 20. The opening-round winners will square off in the first semi at 5 p.m. on May 21.

The second semifinal will pit the host Musketeers against Crawford County at about 6:30 p.m. on May 21. The title game is scheduled for 5:30 p.m. on May 23.



CLASS A LANESVILLE SECTIONAL

Defending sectional champion New Washington (11-8) will play Borden in the opener of the four-team sectional at 5 p.m. on May 20. The Mustangs and the Braves will square off six days prior to their sectional matchup on Tuesday, May 14 at New Washington.

The host Eagles (10-10) will take on Harrison County rival South Central in the second semifinal at about 6:30 p.m. on May 20. The championship game will be played at 5 p.m. on May 21.

In last year’s sectional final, Ashley Johnson scored from third base on a throwing error in the bottom of the ninth to give New Washington a 1-0 victory over Lanesville.



SOFTBALL SECTIONAL PAIRINGS

CLASS 4A JEFFERSONVILLE SECTIONAL

FIRST ROUND

MONDAY, MAY 20

    Seymour vs. Floyd Central, 6 p.m.

    Bedford North Lawrence vs. Jeffersonville, 7:30 p.m.

SEMIFINALS

TUESDAY, MAY 21

    Seymour or Floyd Central vs. Bedford North Lawrence or Jeffersonville, 6 p.m.

    Jennings County vs. New Albany, 7:30 p.m.

CHAMPIONSHIP

THURSDAY, MAY 23

    Semifinal winners, 6 p.m.



CLASS 3A SALEM SECTIONAL

FIRST ROUND

MONDAY, MAY 20

    Salem vs. Scottsburg, 5:30 p.m.

TUESDAY, MAY 21

    Corydon Central vs. Silver Creek, 5:30 p.m.

    Brownstown Central vs. North Harrison, 7 p.m.

SEMIFINALS

WEDNESDAY, MAY 22

    Charlestown vs. Salem or Scottsburg, 5:30 p.m.

    Corydon or Silver Creek vs. Brownstown or North Harrison, 7 p.m.

CHAMPIONSHIP

THURSDAY, MAY 23

    Semifinal winners, 6 p.m.



CLASS 2A EASTERN SECTIONAL

FIRST ROUND

MONDAY, MAY 20

    Providence vs. Henryville, 5 p.m.

    Paoli vs. Clarksville, 6:30 p.m.

SEMIFINALS

TUESDAY, MAY 21

    Providence or Henyville vs. Paoli or Clarksville, 5 p.m.

    Eastern vs. Crawford County, 6:30 p.m.

CHAMPIONSHIP

THURSDAY, MAY 23

    Semifinal winners, 5:30 p.m.



CLASS A LANESVILLE SECTIONAL

SEMIFINALS

MONDAY, MAY 20

    Borden vs. New Washington, 5 p.m.    

    Lanesville vs. South Central, 6:30 p.m.

CHAMPIONSHIP

TUESDAY, MAY 21

    Semifinal winners, 5 p.m.