AREA CALENDAR

THURSDAY

College softball

St. Mary-of-the-Woods at IU Southeast, dh, 2 p.m.

College tennis

IU Southeast at Midway (Ky.), 2 p.m.

FRIDAY

College baseball

Asbury (Ky.) at IU Southeast, 5 p.m.

.

SPORTS ON AIR

THURSDAY

BOXING

9 p.m., NBCSN — Ring City USA: Daniela Bermudez vs. Amanda Serrano (Featherweights), San Juan, Puerto Rico

COLLEGE BASEBALL

7 p.m., ESPNU — Mississippi at Alabama

7 p.m., SECN — Vanderbilt at Missouri

COLLEGE FOOTBALL

11 a.m., BTN — Penn St. Pro Day: From State College, Pa.

FIGURE SKATING

3 p.m., NBCSN — ISU World Championships, Stockholm, Sweden

5 p.m., NBCSN — ISU: World Championships, Stockholm, Sweden (taped)

GOLF

5:30 a.m., GOLF — EPGA Tour: The Kenya Savannah Classic, Second Round, Nairobi, Kenya

10 a.m., GOLF — PGA Corales Puntacana Resort & Club Championship, First Round, Punta Cana, Dominican Republic

2 p.m., GOLF — PGA WGC Dell Technologies Match Play, First Round, Austin, Texas

9 p.m., GOLF — LPGA Tour: The Kia Classic, First Round, Aviara Golf Club, Carlsbad, Calif. (taped)

5:30 a.m. (Friday), GOLF — EPGA Tour: The Kenya Savannah Classic, Second Round, Nairobi, Kenya

LOCAL SPORTS

11 a.m., WXVW-1450 AM & 96.1 FM — Hoosier Report with Matt Denison

MEN’S COLLEGE BASKETBALL

6 p.m., ESPN2 — NIT: Mississippi State vs. Richmond, Quarterfinal, Denton, Texas

7 p.m., CBSSN — NCAA Division II Tournament: West Texas A&M vs. Lincoln Memorial, Semifinal, Evansville, Ind.

7 p.m., ESPN — NIT: N.C. State vs. Colorado State, Quarterfinal, Frisco, Texas

9 p.m., ESPN — NIT: Boise State vs. Memphis, Quarterfinal, Denton, Texas

9:30 p.m., CBSSN — NCAA Division II Tournament: Northwest Missouri State vs. Flagler-Truman winner, Semifinal, Evansville, Ind.

10 p.m., ESPN2 — NIT: Louisiana Tech vs. Western Kentucky, Quarterfinal, Frisco, Texas

MEN’S COLLEGE LACROSSE

7 p.m., ACCN — Syracuse at Duke

MEN’S SOCCER

1:20 p.m., ESPN2 — International Friendly: United States vs. Jamaica, Wiener Neustadt, Austria

3:30 p.m., ESPN2 — 2022 FIFA World Cup Qualifying, Germany vs. Iceland, Group Stage, Group J

7:30 p.m., FS1 — CONCACAF 2020 Olympic Qualifying, El Salvador vs. Haiti, Group B, Guadalajara, Mexico

10 p.m., FS1 — CONCACAF Olympic Qualifying: Honduras vs. Canada, Group B, Guadalajara, Mexico

NBA

7:30 p.m., TNT — Portland at Miami

10 p.m., TNT — Philadelphia at L.A. Lakers

NHL

7 p.m., NHLN — NY Islanders at Boston

RUGBY

5 a.m., FS2 — NRL: Storm at Panthers

TENNIS

11 a.m., TENNIS — Miami Open: ATP 1st Round, WTA 2nd Round

WOMEN’S COLLEGE SOCCER

2 p.m., BTN — Indiana at Ohio St.

WOMEN’S COLLEGE VOLLEYBALL

8 p.m., BTN — Nebraska at Michigan

.

FRIDAY

AUTO RACING

7:25 a.m., ESPNU — Bahrain Grand Prix practice

10:55 a.m., ESPNU — Bahrain Grand Prix practice

FIGURE SKATING

2:30 p.m., NBCSN — ISU World Championships, Stockholm, Sweden

GOLF

5:30 a.m., GOLF — EPGA Tour: The Kenya Savannah Classic, Second Round, Nairobi, Kenya

10 a.m., GOLF — PGA Corales Puntacana Resort & Club Championship, Second Round, Punta Cana, Dominican Republic

2 p.m., GOLF — PGA WGC Dell Technologies Match Play, Second Round, Austin, Texas

LOCAL SPORTS

11 a.m., WXVW-1450 AM & 96.1 FM — Hoosier Report with Matt Denison

MEN’S COLLEGE HOCKEY

1 p.m., ESPN2 — NCAA Tournament: Bemidji State (Minn.) vs. Wisconsin, East Regional Semifinal, Bridgeport, Conn.

4 p.m., ESPNU — NCAA Tournament: Michigan vs. Minnesota (Duluth), Midwest Regional final, Fargo, N.D.

6:30 p.m., ESPNU — NCAA Tournament: Massachusetts vs. Lake Superior State, East Regional Semifinal, Bridgeport, Conn.

NBA

7:30 p.m., ESPN — Boston at Milwaukee

10 p.m, ESPN — Atlanta at Golden State

WOMEN’S HOCKEY

5 p.m., NBCSN — Boston Pride vs. Toronto Six, NWHL Isobel Cup Semifinal

8 p.m., NBCSN — Minnesota Whitecaps vs. Connecticut Whale, NWHL Isobel Cup Semifinal

Trending Video

Recommended for you