AREA CALENDAR

SATURDAY

Baseball

West Washington at Borden, 10 a.m.

Henryville at Brownstown Central, dh, 11 a.m.

Silver Creek at Southridge, 11 a.m.

Southwestern at Clarksville, dh, 11 a.m.

Castle at Jeffersonville, 1 p.m.

New Albany at North Bullitt (Ky.), 4 p.m.

Boys’ golf

New Albany, Providence at Bloomington North Invitational, 8:30 a.m. Cascades GC

Henryville in Hauser Invitational, 9 a.m. Otter Creek GC

Floyd Central, Silver Creek at State Preview, 1 p.m. at Prairie View GC

College baseball

RSC Tournament — IU Southeast vs. Asbury-Point Park winner, 11 a.m. at Chillicothe, Ohio

College softball

RSC Tournament — IU Southeast vs. Asbury-WVU Tech winner, 10 a.m. at Vienna, W.V.

Girls’ tennis

Jeffersonville, New Albany, Silver Creek at Jasper Invitational, 9 a.m.

Clarksville at Eastern Invitational, 9:30 a.m.

Softball

Rock Creek at Shawe Memorial, 11 a.m.

New Albany at Evansville North Invitational, 11 a.m.

Clarksville at Springs Valley, 11 a.m.

Avon vs. Silver Creek, 11 a.m.

New Albany at Evansville North, dh, noon

Avon at Floyd Central, 1 p.m.

.

MONDAY

Baseball

Henryville at South Central, 5 p.m.

Silver Creek at Clarksville, 5 p.m.

Bedford NL at Floyd Central, 6 p.m.

Columbus East at New Albany, 6 p.m.

Seymour at Jeffersonville, 6 p.m.

Boys’ golf

Big Four Tournament, 4:30 p.m. at Champions Pointe

Girls’ tennis

Charlestown at Borden, 4:30 p.m.

Silver Creek at Providence, 4:30 p.m.

Floyd Central at Madison, 5 p.m.

Brownstown Central at Clarksville, 5:30 p.m.

New Albany at Jennings County, 5:30 p.m.

Jeffersonville at Columbus East, 5:30 p.m.

Softball

Salem at Charlestown, 5:30 p.m.

Providence at North Harrison, 5:30 p.m.

Silver Creek at Fern Creek (Ky.), 6 p.m.

Jeffersonville at Louisville Assumption, 6 p.m.

Unified track & field

Floyd Central, North Harrison at New Albany, 5 p.m.

.

BOYS’ GOLF

INDIANA HIGH SCHOOL GOLF COACHES ASSOCIATION TOP 20 POLL

 1. Guerin Catholic

 2. Center Grove

 3. Westfield

 4. Zionsville

 5. Carmel

 6. Bloomington South

 7. Hamilton Southeastern

 8. Columbus North

 9. Penn

10. Franklin

11. Silver Creek

12. FW Carroll

13. Noblesville

14. Fishers

15. Floyd Central

16. Yorktown

17. FW Dwenger

18. Columbia City

19. Tipton

20. Evansville North

.

SPORTS ON AIR

SATURDAY

AUSTRALIAN RULES FOOTBALL

2:30 a.m. (Sunday), FS2 — AFL: Brisbane at Fremantle

AUTO RACING

5:55 a.m., ESPN2 — Formula One: Practice, Circuit de Barcelona-Catalunya, Barcelona, Spain

8:55 a.m., ESPN2 — Formula One: Qualifying, Circuit de Barcelona-Catalunya, Barcelona, Spain

9:30 a.m., CBSSN — FIA Formula E: The Monaco E-Prix, Monaco

1 p.m., FS1 — NASCAR Xfinity Series: The Steakhouse Elite 200, Darlington Raceway, Darlington, S.C.

COLLEGE BASEBALL

Noon, ESPNU — Mississippi at Texas A&M

1 p.m., ACCN — Florida St. at Notre Dame

3 p.m., ESPNU — Texas at TCU

4 p.m., SECN — Tennessee at Missouri

7 p.m., SECN — Georgia at Arkansas

9:30 p.m., PAC-12N — Southern Cal at Oregon St.

10 p.m., ESPNU — UC Irvine at UC Santa Barbara

COLLEGE FOOTBALL

Noon, ESPN — FCS Tournament: Delaware at South Dakota St., Semifinal

1:30 p.m., PAC-12N — Oregon St. Spring Game

2:30 p.m., ABC — FCS Tournament: James Madison at Sam Houston St., Semifinal

COLLEGE SOFTBALL

Noon, BTN — Ohio St. at Illinois

Noon, SECN — Mississippi at Alabama

2 p.m., SECN — Georgia at Mississippi St.

2:30 p.m., BTN — Michigan at Minnesota

4 p.m., ESPN — Oklahoma at Oklahoma St.

4:30 p.m., ACCN — Duke at NC State

5 p.m., BTN — Michigan at Minnesota

5 p.m., PAC-12N — Arizona at Oregon

7:30 p.m., PAC-12N — Arizona at Oregon

FISHING

8 a.m., FS1 — Bassmaster Elite Series: The 2021 Whataburger Bassmaster Elite at Neely Henry Lake, Neely Henry Lake, Gadsden, Ala.

GOLF

11 a.m., GOLF — USGA: The Walker Cup, Saturday Foursomes, U.S. vs. Great Britain/Ireland, Seminole GC, Juno Beach, Fla.

1 p.m., GOLF — PGA Tour: The Wells Fargo Championship, Third Round, Quail Hollow Golf Course, Charlotte, N.C.

3 p.m., CBS — PGA Tour: The Wells Fargo Championship, Third Round, Quail Hollow Golf Course, Charlotte, N.C.

3 p.m., GOLF — PGA Tour Champions: The Regions Tradition, Final Round, Greystone G&CC – Founders Course, Birmingham, Ala.

5:30 p.m., GOLF — USGA: The Walker Cup, Saturday Singles, U.S. vs. Great Britain/Ireland, Seminole GC, Juno Beach, Fla.

11:30 p.m., GOLF — LPGA Tour: The Honda LPGA Thailand, Final Round, Siam Country Club, Chonburi, Thailand

6:30 a.m. (Sunday), GOLF — EPGA Tour: The Canary Islands Championship, Final Round, Meloneras Golf Academy, Las Palmas, Spain

HORSE RACING

2 p.m., FS2 — America’s Day at the Races

MAJOR LEAGUE BASEBALL

1 p.m., MLBN — Washington at NY Yankees

4 p.m., FS1 — San Diego at San Francisco

7 p.m., FS1 — Philadelphia at Atlanta

10 p.m., MLBN — LA Dodgers at LA Angels (Joined in Progress)

MEN’S COLLEGE LACROSSE

10 a.m., ESPNU — America East Tournament: Albany vs. Vermont, Championship, Catonsville, Md.

3 p.m., CBSSN — Big East Tournament: Georgetown vs. Denver, Championship, Providence, R.I.

8 p.m., BTN — Big Ten Tournament: Johns Hopkins vs. Maryland, Championship, University Park, Pa.

MEN’S COLLEGE VOLLEYBALL

8 p.m., ESPNU — NCAA Tournament: BYU vs. Hawaii, Championship, Columbus, Ohio

MEN’S SOCCER

7:30 a.m., NBCSN — Premier League: Tottenham Hotspur at Leeds United

9 a.m., ESPN — Bundesliga: RB Leipzig at Borussia Dortmund

10 a.m., NBCSN — Premier League: Crystal Palace at Sheffield United

12:30 p.m., NBC — Premier League: Chelsea at Manchester City

6 p.m., ESPN — MLS: NY City FC at Orlando City FC

8 p.m., FOX — MLS: LA FC at LA Galaxy

11 p.m., FS1 — Liga MX: Querétaro at Santos Laguna (taped)

6:25 a.m. (Sunday), ESPNEWS — Serie A: Sassuolo at Genoa

MIXED MARTIAL ARTS

8 p.m., ESPN — UFC Fight Night: Michelle Waterson vs. Marina Rodriguez (Flyweights), Las Vegas

NBA

7 p.m., NBATV — Washington at Indiana

10 p.m., NBATV — Brooklyn at Denver

NHL

3 p.m., NBC — NY Rangers at Boston

7 p.m., NHLN — Montréal at Toronto

10 p.m., NHLN — Vancouver at Edmonton

RUGBY

10 p.m., FS2 — MLR: Old Glory at Utah

11 p.m., NBCSN — Premiership: Bristol at Bath (taped)

SPRING LEAGUE FOOTBALL

3 p.m., FOX — TSL: Generals vs. Jousters, Houston

TENNIS

10 a.m., TENNIS — Madrid-ATP/WTA, ATP Singles Semifinals, WTA Singles Final

WOMEN’S COLLEGE BEACH VOLLEYBALL

2 p.m., ESPN2 — NCAA Tournament: TBD, Second Round Elimination-Bracket, Gulf Shores, Ala.

3 p.m., ESPN2 — NCAA Tournament: TBD, Second Round Elimination-Bracket, Gulf Shores, Ala.

5 p.m., ESPN2 — NCAA Tournament: TBD, Winners Bracket Semifinal, Gulf Shores, Ala.

6:30 p.m., ESPN2 — NCAA Tournament: TBD, Third Round Elimination-Bracket, Gulf Shores, Ala.

WOMEN’S COLLEGE LACROSSE

Noon, FS2 — Big East Tournament: UConn vs. Denver, Championship, Washington

12:30 p.m., CBSSN — Patriot League Tournament: Lehigh at Loyola (Md.), Championship

3 p.m., PAC-12N — Pac-12 Tournament: Colorado at Stanford, Championship

WOMEN’S SOCCER

1 p.m., CBS — NWSL Challenge Cup: NJ/NY FC at Portland, Championship

.

SUNDAY

AUTO RACING

8:55 a.m., ESPN — Formula One: The Spanish Grand Prix, Circuit de Barcelona-Catalunya, Barcelona, Spain

3:30 p.m., FS1 — NASCAR Cup Series: The Goodyear 400, Darlington Raceway, Darlington, S.C.

BOWLING

Noon, FS1 — PBA Playoffs: Round of 8, Milford, Conn. (taped)

COLLEGE BASEBALL

Noon, BTN — Maryland at Illinois

1 p.m., ACCN — Florida St. at Notre Dame

2 p.m., ESPNU — Mississippi at Texas A&M

2 p.m., SECN — Mississippi St. at South Carolina

2:30 p.m., CBSSN — Navy at Army

COLLEGE FIELD HOCKEY

7 p.m., ESPNU — NCAA Tournament: TBD, Championship, Chapel Hill, N.C.

COLLEGE SOFTBALL

Noon, ESPNU — Oklahoma at Oklahoma St.

Noon, SECN — Texas A&M at Florida

3 p.m., BTN — Michigan at Minnesota

3 p.m., PAC-12N — Arizona at Oregon

5 p.m., PAC-12N — Stanford at UCLA

FISHING

8 a.m., FS1 — Bassmaster Elite Series: The 2021 Whataburger Bassmaster Elite at Neely Henry Lake, Neely Henry Lake, Gadsden, Ala.

GOLF

6:30 a.m., GOLF — EPGA Tour: The Canary Islands Championship, Final Round, Meloneras Golf Academy, Las Palmas, Spain

11 a.m., GOLF — USGA: The Walker Cup, Sunday Foursomes, U.S. vs. Great Britain/Ireland, Seminole GC, Juno Beach, Fla.

1 p.m., GOLF — PGA Tour: The Wells Fargo Championship, Final Round, Quail Hollow Golf Course, Charlotte, N.C.

3 p.m., CBS — PGA Tour: The Wells Fargo Championship, Final Round, Quail Hollow Golf Course, Charlotte, N.C.

3 p.m., GOLF — PGA Tour Champions: The Regions Tradition, Final Round, Greystone G&CC – Founders Course, Birmingham, Ala.

5:30 p.m., GOLF — USGA: The Walker Cup, Sunday Singles, U.S. vs. Great Britain/Ireland, Seminole GC, Juno Beach, Fla.

HORSE RACING

12:30 p.m., FS2 — America’s Day at the Races

MAJOR LEAGUE BASEBALL

1 p.m., MLBN — Washington at NY Yankees OR Minnesota at Detroit

4 p.m., MLBN — LA Dodgers at LA Angels OR San Diego at San Francisco

7 p.m., ESPN — Philadelphia at Atlanta

7 p.m., ESPN2 — Philadelphia at Atlanta (StatCast)

MEN’S COLLEGE LACROSSE

Noon, CBSSN — Patriot League Tournament: TBD, Championship, Bethlehem, Pa.

9 p.m., ESPNU — NCAA Men’s Lacrosse Championship Selection Special

MEN’S SOCCER

6:25 a.m., ESPNEWS — Serie A: Sassuolo at Genoa

11:30 a.m., NBCSN — Premier League: Everton at West Ham United

1 p.m., ABC — MLS: Atlanta United at Inter Miami CF

2 p.m., NBC — Premier League: West Bromwich Albion at Arsenal

3 p.m., ABC — MLS: Seattle at Portland

7:30 p.m., FS1 — MLS: Austin FC at Sporting KC

NBA

1:15 p.m., ESPN — Miami at Boston

3:30 p.m., ESPN — NY Knicks at LA Clippers

10 p.m., NBATV — Phoenix at LA Lakers

NHL

7 p.m., NHLN — Dallas at Chicago

RUGBY

9 a.m., NBCSN — Premiership: Bristol at Bath (taped)

TENNIS

9:30 a.m., TENNIS — Madrid-ATP Doubles Final

12:30 p.m., TENNIS — ATP Madrid: Singles Final

3 p.m., TENNIS — Madrid-ATP/WTA Singles and Doubles Finals

4 a.m. (Monday),TENNIS — Rome-ATP/WTA, Early Rounds

6 a.m. (Monday), TENNIS — Rome-ATP/WTA, Early Rounds

TRACK AND FIELD

4:30 p.m., NBC — USATF: The Mt. SAC Relays, Walnut, Calif.

WOMEN’S COLLEGE BEACH VOLLEYBALL

10 a.m., ESPN2 — NCAA Tournament: TBD, Elimination Match Semifinal, Gulf Shores, Ala.

1:30 p.m., ESPN2 — NCAA Tournament: TBD, Championship, Gulf Shores, Ala.

WOMEN’S CURLING

3 p.m., NBCSN — World Championship: TBD, Gold-Medal Game, Alberta, Canada

WOMEN’S SOCCER

9:30 a.m., NBCSN — FASL: Reading at Chelsea

.

MONDAY

LOCAL SPORTS

11 a.m., WXVW-1450 AM & 96.1 FM — Hoosier Report with Matt Denison

MAJOR LEAGUE BASEBALL

8 p.m., ESPN — LA Angels at Houston

MEN’S SOCCER

2:55 p.m., NBCSN — Premier League: Burnley at Fulham

NHL

8 p.m., NBCSN — Dallas at Chicago

TENNIS

4 a.m., TENNIS — Rome-ATP/WTA, Early Rounds

6 a.m., TENNIS — Rome-ATP/WTA, Early Rounds

4 a.m. (Tuesday), TENNIS — Rome-ATP/WTA, Early Rounds

6 a.m. (Tuesday), TENNIS — Rome-ATP/WTA, Early Rounds

Trending Video

Recommended for you