sc2.jpg

Hunter Van Gilder and the Charlestown boys’ soccer team travels to North Harrison today.

TODAY

Boys’ soccer

Whitefield Academy (Ky.) at Rock Creek, 6 p.m.

Henryville at CAI, 6 p.m.

Charlestown at North Harrison, 6 p.m.

Silver Creek at Providence, 7 p.m.

Boys’ tennis

Borden at CAI, 4:30 p.m.

Charlestown at North Harrison, 5 p.m.

Scottsburg at Clarksville, 5:30 p.m.

Girls’ soccer

Jeffersonville at New Albany, 7 p.m.

Floyd Central at Christian Academy of Louisville, 7:30 p.m.

Charlestown at North Harrison, 7:30 p.m.

Volleyball

Silver Creek at North Harrison, 5:30 p.m.

Charlestown at Scottsburg, 5:30 p.m.

Lanesville at New Washington, 6 p.m.

CAI at Kentucky Country Day, 6:30 p.m.

New Albany at Seymour, 7:30 p.m.

Clarksville at West Washington, 7:30 p.m.

Floyd Central at Columbus East, 7:30 p.m.

Madison at Jeffersonville, 7:30 p.m.

FRIDAY

Boys’ tennis

Floyd Central, Jeffersonville, New Albany in Hoosier Hills Conference Tournament

Football

Columbus East at Floyd Central, 7 p.m.

Providence at Louisville Holy Cross, 7 p.m.

Silver Creek at Clarksville, 7 p.m.

Charlestown at Scottsburg, 7 p.m.

Switzerland County at Rock Creek, 7 p.m.

TODAY

AUTO RACING

3:55 a.m. (Friday), ESPN2 — Formula One: Practice 1, Sochi Autodrom, Krasnodar Krai, Russia

COLLEGE FOOTBALL

7:30 p.m., ESPN — Alabama (Birmingham) at South Alabama

GOLF

8 a.m., GOLF — EPGA Tour: The Dubai Duty Free Irish Open, First Round, Galgorm Castle Golf Club, Ballymena, Northern Ireland

3 p.m., GOLF — PGA Tour: The Corales Puntacana Resort and Club Championship, First Round, Corales Golf Club, Punta Cana, Dominican Republic

HORSE RACING

12:30 p.m., FS2 — NYRA: Belmont Park Live, Belmont Park, Elmont, N.Y.

KOREA BASEBALL ORGANIZATION

5:25 a.m., ESPN2 — Kia at KT

LOCAL SPORTS

11 a.m., WXVW-1450 AM & 96.1 FM — Hoosier Report with Matt Denison

MAJOR LEAGUE BASEBALL

1:30 p.m., MLBN — Chicago Cubs at Pittsburgh

6:30 p.m., MLBN — NY Yankees at Toronto OR Chicago White Sox at Cleveland (6 p.m.)

8 p.m., FS1 — Detroit at Kansas City

9:30 p.m., MLBN — Oakland at LA Dodgers

MEN’S SOCCER

2:40 p.m., CBSSN — UEFA Super Cup: Bayern Munich vs. Sevilla, Final, Puskás Aréna, Budapest, Hungary

6:50 p.m., FS2 — Copa do Brasil: Atlético Goianiense vs. Fluminense, 4th Round, Estadio Olimpico Pedro Ludovico, Goiânia, Brazil

NBA

9 p.m., TNT — Western Conference Finals: LA Lakers vs. Denver, Game 4, ESPN Wide World of Sports Complex, Orlando, Fla.

NFL

8:20 p.m., NFLN — Miami at Jacksonville

RUGBY

6 a.m. (Friday), FS2 — NRL: Sydney at South Sydney

TENNIS

4 a.m., TENNIS — Hamburg-ATP Early Rounds; Strasbourg-WTA Quarterfinals; Roland Garros Qualifying 3rd Round

4 a.m. (Friday), TENNIS — Hamburg-ATP Quarterfinals; Strasbourg-WTA Semifinals; Roland Garros Qualifying 3rd Round

WNBA

7:30 p.m., ESPN2 — WNBA Playoffs Semifinal: Las Vegas vs. Connecticut, Game 3, IMG Academy, Bradenton, Fla.

9:30 p.m., ESPN2 — WNBA Playoffs Semifinal: Seattle vs. Minnesota, Game 2, IMG Academy, Bradenton, Fla.

WOMEN’S COLLEGE VOLLEYBALL

6 p.m., ACCN — Georgia Tech at Miami

7:30 p.m., ESPNU — Texas at Oklahoma

8 p.m., ACCN — North Carolina at Virginia Tech

CROSS COUNTRY IATCCC RANKINGS Boys

1. Columbus North, 2. Carmel, 3. Noblesville, 4. Hamilton SE, 5. Brebeuf, 6. Fishers, 7. Zionsville, 8. Center Grove, 9. Floyd Central, 10. FW Concordia, 11. Franklin Central, 12. Bloomington North, 13. Northview, 14. Bloomington South, 15. Chesterton, 16. Crown Point, 17. Westfield, 18. Goshen, 19. North Central, 20. Brownsburg, 21. Penn, 22. Guerin Catholic, 23. Terre Haute North, 24. Lake Central, 25. Westview.

Girls

1. FW Carroll, 2. Columbus North, 3. Carmel, 4. Hamilton SE, 5. Zionsville, 6. Franklin Central, 7. Noblesville, 8. Penn, 9. Brownsburg, 10. Floyd Central, 11. Bloomington North, 12. Franklin, 13. Lake Central, 14. Chesterton, 15. North Central, 16. FW Concordia, 17. Homestead, 18. Northview, 19. Fishers, 20. Westfield, 21. Valparaiso, 22. Center Grove, 23. Bloomington South, 24. Norwell, 24. Harrison.

FOOTBALL AP POLLS

The Associated Press Top 10 Indiana high school football poll, with first-place votes in parentheses, records through games of Tuesday, September 22, 2020, rating points and previous rankings:

Class 6A

Rank-School FPV Rcd TP Pvs

1. Center Grove (14) 5-0 280 1

2. Brownsburg 5-0 252 2

3. Merrillville 4-0 210 4

4. Lafayette Jeff 5-0 196 5

5. N. Central 4-1 132 3

6. Elkhart 4-0 126 9

7. Westfield 4-1 100 NR

8. Carmel 3-2 92 10

9. FW Carroll 4-1 46 T6

10. Lawrence North 3-2 38 T6

Others receiving votes: Hamilton Southeastern 32, Homestead 32, Indpls Ben Davis 4.

Class 5A

1. Cathedral (14) 5-0 280 1

2. Valparaiso 3-0 248 2

3. FW Dwenger 4-1 216 4

4. New Palestine 3-1 198 5

5. Evansville North 5-0 144 6

6. Whiteland 4-1 122 7

7. Decatur Central 3-2 120 3

8. Floyd Central 4-1 100 8

9. Zionsville 3-2 48 10

10. Michigan City 2-1 26 NR

Others receiving votes: Lafayette Harrison 20, FW North 12, Bloomington South 4, Castle 2.

Class 4A

1. Mt. Vernon (11) 5-0 274 1

2. Mooresville (3) 5-0 256 2

3. Jasper 5-0 202 3

4. Hobart 3-1 166 4

5. East Central 4-1 164 5

6. Evansville Central 5-0 140 6

7. Roncalli 3-1 94 10

8. Lowell 4-0 80 9

9. Leo 4-1 78 NR

10. East Noble 4-1 22 7

Others receiving votes: Columbia City 20, FW Wayne 16, NorthWood 14, Delta 6, Northridge 4, Silver Creek 2, Kankakee Valley 2.

Class 3A

1. Indpls Chatard (7) 4-1 264 2

2. Mishawaka Marian (6) 5-0 262 1

3. Southridge (1) 5-0 216 3

4. West Lafayette 4-1 206 4

5. Danville 3-0 166 5

6. Indpls Brebeuf 2-2 128 6

7. Lawrenceburg 4-1 118 8

8. FW Concordia 3-2 84 9

9. Mt. Vernon (Posey) 4-1 42 10

10. N. Montgomery 4-1 24 7

Others receiving votes: Norwell 8, Franklin Co. 8, Indpls Ritter 6, Gibson Southern 4, Hanover Central 2, Peru 2.

Class 2A

1. Andrean (13) 4-1 272 1

2. Eastbrook 4-1 224 2

3. Heritage Christian 4-0 210 4

4. Pioneer 4-1 206 3

5. Eastside 5-0 158 5

6. Tell City (1) 5-0 150 7

7. Triton Central 4-1 112 T8

8. Tipton 3-1 54 10

9. Eastern (Greentown) 5-0 52 NR

10. South Vermillion 4-1 44 6

Others receiving votes: Fairfield 24, Eastern Hancock 10, Lapel 10, LaVille 10, FW Luers 4.

Class A

1. Indpls Lutheran (13) 5-0 278 1

2. South Adams (1) 5-0 252 2

3. Parke Heritage 4-0 214 3

4. Southwood 5-0 192 4

5. Adams Central 4-1 160 T5

6. West Washington 4-0 116 7

7. South Putnam 5-0 104 8

8. Covenant Christian 5-0 102 9

9. Lafayette Catholic 1-2 52 T5

10. North Daviess 4-0 26 NR

Others receiving votes: N. Judson 24, Sheridan 8, Monroe Central 6, Milan 2, Churubusco 2, Tri-Central 2.

SOCCER ISCA RANKINGS Boys

Clas 3A: 1. Noblesville, 2. Hamilton Southeastern, 3. Northridge, 4. Carmel, 5. FW Carroll, 6. North Central, 7. Chesterton, 8. Castle, 9. Elkhart, 10. Zionsville, 11. Pike, 12. Plymouth, 13. Center Grove, 14. Crown Point, 15. Valparaiso, 16. Fishers, 17. Penn, 18. Avon, 19. WL Harrison, 20. Evansville North.

Class 2A: 1. Evansville Memorial, 2. Concordia Lutheran, 3. Gibson Southern, 4. Guerin Catholic, 5. Mishawaka Marian, 6. Speedway, 7. West Lafayette, 8. Northwood, 9. Oak Hill, 10. Leo, 11. Yorktown, 12. Batesville, 13. Heritage Hills, 14. Tri-West, 15. Mt. Vernon, 16. Washington, 17. Brebeuf Jesuit, 18. Eastbrook, 19. SB St. Joseph, 20. Northwestern.

Class A: 1. Argos, 2. Providence, 3. Park Tudor, 4. Lakewood Park Christian, 5. South Knox, 6. Jac-Cen-Del, 7. Heritage Christian, 8. Scecina Memorial, 9. Indy Lutheran, 10. Central Christian Academy, 11. Cascade, 12. Southwestern (Shelby), 13. North White, 14. South Spencer, 15. Lake Christian Academy, 16. Greenwood Christian Academy, 17. Liberty Christian, 18. Oldenburg Academy, 19. Covington, 20. NE Dubois

Girls

Class 3A: 1. Noblesville, 2. Carmel, 3. Valparaiso, 4. SB St. Joseph, 5. Hamilton SE, 6. Guerin Catholic, 7. Ev. Memorial, 8. Bloomington South, 9. Columbus North, 10. Castle, 11. Homestead, 12. Zionsville, 13. East Central, 14. Fishers, 15. North Central, 16. Mt Vernon (Fortville), 17. Crown Point, 18. Westfield, 19. Avon, 20. WL Harrison.

Class 2A: 1. Mishawaka Marian, 2. Bishop Dwenger, 3. Evansville Mater Dei, 4. Bishop Chatard, 5. Cathedral, 6. Hamilton Heights, 7. Heritage Hills, 8. Brebeuf Jesuit, 9. Dekalb, 10. Northview, 11. TriWest, 12. Wheeler, 13. South Dearborn, 14. Batesville, 15. Silver Creek, 16. Leo, 17. Yorktown, 18. Plymouth, 19. Lawrenceburg, 20 (tie). Bellmont & Glenn

Class A: 1. Park Tudor, 2. Lafayette Central Catholic, 3. FW Blackhawk, 4. Eastbrook, 5. Tipton, 6. Evansville Christian, 7. Heritage Christian-Indy, 8. Scecina, 9. Andrean, 10. Providence, 11. Oldenburg, 12. Argos, 13. Faith Christian, 14. Bethany Christian, 15. North Posey, 16. FW Canterbury, 17. Boone Grove, 18. Speedway, 19. Covenant Christian DeMotte, 20. Vincennes Rivet.

BOYS’ TENNIS IHSTECA TOP 30

1. Carmel, 2. Jasper, 3. Zionsville, 4. North Central, 5. Brownsburg, 6. Center Grove, 7. Munster, 8. Fishers, 9. WL Harrison, 10. Homestead, 11. Hamilton SE, 12. Guerin Catholic, 13. Columbus North, 14. Castle, 15. SB St. Joseph, 16. Westfield, 17. Cathedral, 18. FW Carroll, 19. West Lafayette, 20. Brebeuf, 21. Penn, 22. FW Canterbury, 23. Terre Haute South, 24 (tie). Whiteland, FW Bishop Dwenger, 26. Bloomington South, 27. Delta, 28. Jeffersonville, 29. Bremen, 30. Concord.

VOLLEYBALL IPV.COM/Z-RATINGS

Top 20: 1. Yorktown, 2. Hamilton SE, 3. Munster, 4. Crown Point, 5. Penn, 6. LaPorte, 7. New Castle, 8. Bloomington South, 9. Avon, 10. Mt. Vernon (Fortsville), 11. Bellmont, 12. Trinity Lutheran, 13. Fishers, 14. Barr-Reeve, 15. Providence, 16. Wapahani, 17. Muncie Burris, 18. Castle, 19. Ev. Reitz, 20. Heritage Christian.

Class 4A: 1. Yorktown, 2. Hamilton SE, 3. Munster, 4. Crown Point, 5. Penn

Class 3A: 1. Bellmont, 2. Muncie Burris, 3. New Prairie, 4. FW Bishop Dwenger, 5. Silver Creek

Class 2A: 1. Barr-Reeve, 2. Wapahani, 3. Heritage Christian, 4. Andrean, 5. Triton Central

Class A: 1. Trinity Lutheran, 2. Pioneer, 3. Springs Valley, 4. Loogootee, 5. Cowan

Trending Video

Recommended for you